یانون دیزاین ... yanondesign

نگاهی روزانه به طراحی و هنر
نشریه‌ی ‌الکترونیکی روزانه؛ جسـتاری در هـنر و طـراحی
مشترک روزنامه یانون‌دیزاین شوید
پس از تکمیل فرآیند ثبت نام، ایمیل دریافتی را تایید نمایید.
تبلیغات

دوباره یانون‌دیزاین

قریب به نه ماه از آخرین پست انتشاری یانون‌دیزاین می‌گذرد! و دقیق‌تر قریب به یک سال از کم فعالیت‌ شدن و خسته‌ شدن یانون‌دیزاین!

یانون‌دیزاین تا پیش از این یک سال، با جامعه بزرگ و علاقه‌مندی از حوزه طراحی ، معماری و هنر آمیخته شده بود. خیلی‌ها در سال‌های ۸۶ که فقط به فرستادن ایمیل‌های گاه‌به‌گاه دیزاین به صندوق ایمیلی معدودی از دوستان ورودی ۸۵ دانش‌گاه هنرم مشغول بودم تا همین آغاز سال ۹۶ ، کم کم روزانه با ایمیل روزنامه یانون‌دیزاین، سیر اینترنتی خودشان در جهان هنر و طراحی را شروع می‌کردند. خیلی‌ها ابراز لطف فراوانی را در این سال‌ها به تیم فعال یانون‌دیزاین ابراز کرده‌اند و همین خیلی‌ها و بسیاری که منتقدانه و تیزبین همیشه ما را مدنظر داشتند، عمده انرژی و انگیزه پیش‌برد حرکت یانون‌دیزاین بودند. 

واقعیت آن است که مسائلی شخصی برای یک‌سالی این حرکت را متوقف کرد... اما عمده انگیزه‌ای که این سال‌ها پشت یانون‌دیزاین بود و اتفاقات خوبی که پیرامون آن در سال‌های گذشته افتاده بود مانع آن می‌شد که به کل یانون‌دیزاین را فراموش کنیم....

ما به امید خدا از امروز یعنی ابتدای اردی‌بهشت ۹۷ دوباره با انگیزه شروع خواهیم کرد. با هم از جهان هنر و طراحی خواهیم دید.... روزانه و پابه‌پای تحولاتی که در پیرامون‌ ماست.

mcbride charles ryan: the yardmasters building

يكشنبه, ۱۴ فروردين ۱۳۹۰، ۱۲:۰۰ ق.ظ
اگه یکی برداره تو دل آتلیه های دانشگاهی ما طرحی بزنه که به طور خیلی مشهود از هندسه یا نگاره های قدیمی ایرانی استفاده کنه، استاد چی کارش می کنه!؟ خارج از اینه که متهم می شه به کهنه پرستی و تنبلی و تقلید!
چه قدر ما خودباخته ایم!؟
راه هر الگوگیری مستقیم از گذشته رو به روی دانشجو می بندیم و مدام تو سرش می کنیم که باید اصول رو گرفت نه ظاهر رو! بعد می بینی اون ور دنیا به عنوان یه طراحی شایسته ی دیده شدن، میاد یه بنا طراحی می کنه و می سازه که عینا یکی از گره های ایرانی عنصر نماسازشه!
بله! این ساختمون راه آهن در استرالیاست! نماسازی اون هرچند ساده شده، اما بر الگوی یکی از مشهورترین گره های ایرانی بنا شده که هیچ جوره نمی شه اون رو به یه طریقی به استرالیا و مک براید چارلز راین نسبت دادش!! دخل و تصرف های تنش زایی هم بر روی این الگو کرده مثل اون شکاف های نورگیرها که تنها در نازیبا شدن کار تاثیر داشته نه چیز دیگه ای!
این طرح رو می بینیم و رد می شیم و روسیاهی ش می مونه رو ما و ذهن قالب خورده مون و خودباختگی نظام آموزشی هنرمون!
راستی اصلا این حرفا به معنای تایید این کار یا افتخار به این کار نبود! بهانه پیدا کردم که داد بزنم...
(left) north elevation
(right) facade detail


renderings of day and night scenarios


construction


site plan


floor plan / level 0


floor plan / level +1


floor plan / level+2


floor plan / level +3


east elevation


west elevation


(left) north elevation
(right) south elevation

  • یانون دیزاین

خانه

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی