یانون دیزاین ... yanondesign

نگاهی روزانه به طراحی و هنر
نشریه‌ی ‌الکترونیکی روزانه؛ جسـتاری در هـنر و طـراحی
مشترک روزنامه یانون‌دیزاین شوید
پس از تکمیل فرآیند ثبت نام، ایمیل دریافتی را تایید نمایید.
تبلیغات

بلا رُبا

نعل اسب به آهن‌ربای U شکل نزدیک می‌شد؛ نزدیک و نزدیک‌تر.
آهن‌ربای U شکل گفت، دور شو! نزدیک نیا! نمی‌خواهم ببینمت! اما نعل اسب هم‌چنان پیش می‌آمد. نعل اسب به آهن‌ربای U شکل که رسید٬ آرام گرفت؛ و از حرکت بازایستاد. آهن‌ربا از نعل اسب پرسید: دوستم داری؟
نعل اسب پاسخ داد: معلوم نیست؟! آهن‌ربا گفت: پس خودت را آماده کن!
نعل اسب: برای چه؟!
دستی نعل اسب را جدا کرد؛ و برد. در حالی که نعل اسب ناباورانه آهن‌ربا را نگاه می‌کرد، صدای برخورد اجسامی سخت با سطح آهنی کوچک و U شکلی به گوش می‌رسید.

قصر بلورین / جوزف پاکستون

چهارشنبه, ۱۹ تیر ۱۳۹۲، ۱۰:۴۸ ب.ظ

ساختمان قصر بلورین جوزف پاکستون، در هایدپارک لندن، ساختمانی جریان‌ساز و متفاوت در دوران مدرن است که به نوعی شروعی بر نهضت مدرن در معماری سال‌های ۱۸۵۱ محسوب می‌شود. پاکستون گل‌خانه ساز! در طراحی این ساختمان که غرفه‌ای در اکسپوی آن‌ سال بود با ابداع سیستم سازه‌ای گل‌خانه‌ای در کاربردی معمارانه و عظیم و با ساختاری تمام مدولار و صنعتی متشکل از قریب به ۱۸ هزار قطعه شیشه‌، ذهن خیلی‌ها را نسبت به معماری تغییر داد و جرقه‌های متعدد نوآوری صنعتی و فضایی را در معماری مدرن ایجاد کرد. قصر بلورین فاصله میان فضای داخل و خارج و کاربری‌های خارجی و داخلی را درنوردیده بود و یک فضای بزرگ شهری را در قالب یک فضای یک‌پارچه معماری ارائه داده بود.

به بهانه یاد و اشاره‌ای که در جلسه ۱۹ تیرماه حلقه هنر در حاشیه حلقه تحلیل طرح غرفه ایران در اکسپوی ۲۰۱۵ میلان اثر مجید ادب از این غرفه عظیم شیشه‌ای شد، بد ندیدم این مجموعه سند کم‌تر دیده شده از قصر بلورین را این‌جا منتشر کنم.

AD Classics: The Crystal Palace / Joseph Paxton The Crystal Palace, 1851. © wikiarquitectura.com

 [منبع]

نظرات (۴)

سلام این خیلی جالبه
 • داود نوروزی
 • الان هم هست؟
  یانون‌دیزاین:
  خیر، قصر بلورین همان‌سال‌ها در آتش‌سوزی ناگهانی و مشکوکی به طور  کامل سوخت و تنها اسنادی اندک به صورت تصویری یا نقشه‌های اندک معماری از آن به جا مانده است
 • علیرضا زند
 • این بحث رو در کلاس معماری جهان خانم  قاسمی داشتیم ( به حق ایشون در این ضمینه انسان با معلوماتی هستند )
  ایشون می گفتند در اون سالها به این اثر انتقادهای کوبنده ای می شده که باید این کار برچیده بشه و آتش گرفتن اون رو مشکوک می دونستند و شاهد مثال دیگر رو برج ایفل برشمردند که تا مرز نابودی پیش رفته.
  در ادامه بحث می گفتند اینچنین بود که در معماری صدمه ای پدید اومد که همان جدا شدن سازه (که در گرویه ی پیشرفت علم وصنعت بود)  از معماری بود صدمه ای که آثارش تا امروز نمود داره.
 • علیرضا زند
 • گویا  درگیری بین هنرمندان و صنعتگران در اون سالها یکی از دلایل سوختن مشکوک کریستال پالاس بوده هنرمندانی که برنمی تابیدن ورود پیدا کردن صنعت در هنر ،معماری رو و برای خودشون شانی قایل بودند، که هر کسی نمی تونست به اون دست درازی کنه، از این رو ایراد می گرفتند به چنین ابداعاتی ( تفکری که فروپاشی اون دیری نپایید )  یکی از بازمانده گان معماری اون سالها برج ایفل هست. 
  یانون‌دیزاین:
  جدی؟ :) جالب بود. بهش فکر نکرده بودم و جایی هم ندیدم این رو
  از کدام منبع می گین این رو؟

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی