یانون دیزاین ... yanondesign

نگاهی روزانه به طراحی و هنر
نشریه‌ی ‌الکترونیکی روزانه؛ جسـتاری در هـنر و طـراحی
مشترک روزنامه یانون‌دیزاین شوید
پس از تکمیل فرآیند ثبت نام، ایمیل دریافتی را تایید نمایید.
تبلیغات

دوباره یانون‌دیزاین

قریب به نه ماه از آخرین پست انتشاری یانون‌دیزاین می‌گذرد! و دقیق‌تر قریب به یک سال از کم فعالیت‌ شدن و خسته‌ شدن یانون‌دیزاین!

یانون‌دیزاین تا پیش از این یک سال، با جامعه بزرگ و علاقه‌مندی از حوزه طراحی ، معماری و هنر آمیخته شده بود. خیلی‌ها در سال‌های ۸۶ که فقط به فرستادن ایمیل‌های گاه‌به‌گاه دیزاین به صندوق ایمیلی معدودی از دوستان ورودی ۸۵ دانش‌گاه هنرم مشغول بودم تا همین آغاز سال ۹۶ ، کم کم روزانه با ایمیل روزنامه یانون‌دیزاین، سیر اینترنتی خودشان در جهان هنر و طراحی را شروع می‌کردند. خیلی‌ها ابراز لطف فراوانی را در این سال‌ها به تیم فعال یانون‌دیزاین ابراز کرده‌اند و همین خیلی‌ها و بسیاری که منتقدانه و تیزبین همیشه ما را مدنظر داشتند، عمده انرژی و انگیزه پیش‌برد حرکت یانون‌دیزاین بودند. 

واقعیت آن است که مسائلی شخصی برای یک‌سالی این حرکت را متوقف کرد... اما عمده انگیزه‌ای که این سال‌ها پشت یانون‌دیزاین بود و اتفاقات خوبی که پیرامون آن در سال‌های گذشته افتاده بود مانع آن می‌شد که به کل یانون‌دیزاین را فراموش کنیم....

ما به امید خدا از امروز یعنی ابتدای اردی‌بهشت ۹۷ دوباره با انگیزه شروع خواهیم کرد. با هم از جهان هنر و طراحی خواهیم دید.... روزانه و پابه‌پای تحولاتی که در پیرامون‌ ماست.

طراحی قلک / دومین مسابقه یانون‌دیزاین

جمعه, ۲۰ دی ۱۳۹۲، ۰۵:۳۲ ب.ظ

چه کنیم که امور خیر به یک روزمره غافلانه تبدیل نشود؟ چه کنیم تا فرهنگ خیر و کمک به دیگران برای کودکان امروز و فردای‌ ما همیشه کاری تازه و جذاب و دوست‌داشتنی بماند؟

پس‌اندازهای خیرمان را کجا بیاندازیم!؟

برای دیدن پوستر در سایز مناسب روی آن کلیک نمایید.

ثبت‌نام در مسابقه

توضیح کلی:

پس‌انداز عملی دنیایی‌ست که در خود بار فرهنگی خاصی دارد. معمولا بچه‌ترها اولین بار این پس‌انداز را با هدیه گرفتن یک قلک و این روزها گاهی با هدیه گرفتن یک دفترچه حساب :) تجربه می‌کنند. معمولا خانواده‌ها برای این آغازین گام کودکان‌شان در راه بزرگ‌تر شدن، خیلی هم ذوق دارند. خلاصه پس‌انداز حداقل در سال‌های کودکی در جامعه ما بیش‌تر ماهیتی فرهنگی دارد. خدا هم برای پس‌انداز ماهیت فرهنگی بزرگی قائل است؛‌ آن زمان که می‌فرماید: به من قرض بدهید تا بیش‌ترش را به شما برگردانم؛ در روزی که دست‌ها خالی‌ست.... پس‌انداز وقتی پس‌انداز خیر می‌شود دیگر خیلی خیلی فرهنگی‌ست.

خیریه محبین اهل بیت (ع) (خیریه هنر) با روی‌کردی نوآورانه و ابتکار می‌خواهد قلکی برای جمع‌آوری صدقات ارائه کند. خیلی‌هامان صدقه می‌دهیم و این کار را به صورت روزانه و مکرر هم انجام می‌دهیم. آیا همین تکرار ممکن نیست بعدها کمی بی‌تفاوت یا خسته‌مان کند؟ نکند یک‌نواختی موجود در صندوق‌های پس‌انداز خیر معمول، ارزش‌مندی این عمل را در ناخودآگاه ما کم کند!؟ حالا ما به کنار. کودکان ما که این روزها بیش‌تر هم از راه دیدن، چیز یاد می‌گیرند نکند تاثیرات ناخودآگاه طراحی این صندوق‌ها روی‌شان اثر بد بگذارد.....

خیریه هنر می‌خواهد قدمی نو بردارد. شما می‌توانید طراح قلکی متفاوت باشید. قلکی که چه به کار خیر و خیریه بیاید چه قرار باشد قلک کودکانه یک کودک باشد، رسالت فرهنگی خاصی بر عهده دارد.

این یک مسابقه است.

درست است که مسابقه است و جایزه و مهلت ارسال و رقابت دارد اما واقعا ورای این‌ها امری خیر است. یک خیر هنری به میزبانی خیریه هنرمندان. خیریه هنر صمیمانه تقاضا دارد تا هنرمندان و صاحبان ایده با طراحی‌های خود در این امر خیر شرکت کنند .

ثبت‌نام در مسابقه

اهداف و معیارهای ارزیابی :

خیریه هنر در عین آن‌که با سفارش مسابقه در پی فرهنگ‌سازی کار خیر در عرصه‌ی هنر است و نیز با انتخاب موضوع طراحی قلک به چالش فرهنگی فکری پیرامون پس‌انداز و خیریه در نسبت با خانواده‌های ایرانی فکر می‌کند، به طور مشخص می‌خواهد طرح برگزیده‌ای برای تولید و عرضه‌ی قلک‌های خیریه خود پیدا کند.

حتما می‌پرسید در این انتخاب چه برای خیریه هنر اهمیت دارد؟ :

۱- ساختنی بودن طرح در مقیاس فراوان .

۲- نوآوری در عین حفظ هویت اسلامی-ایرانی جامعه مخاطب (انتخاب جامعه مخاطب محدود از سوی طراح نیز مانعی ندارد)

۳- زیبایی بصری و جذابیت طرح برای خانواده ایرانی

۴- بهینه بودن طرح

۵- صرفه اقتصادی در تولید

*- طرح محدودیتی در تلفیق با محیط تعریف‌شده برای آن ندارد .

شرایط شرکت:

- شرکت در مسابقه آزاد خواهد بود و محدودیتی برای شرکت‌کنندگان وجود ندارد. حتی افراد می‌توانند در قالب تیمی در این مسابقات شرکت کنند. هم‌چنین شرکت‌کنندگان می‌توانند با بیش از یک طرح به گود مسابقه بیایند.

- اسناد مورد نیاز برای شرکت در مسابقه، در قالب ارائه حداقل سه تصویر در فرمت JPEG به نام کد شرکت در مسابقه‌ هر کس، به ایمیل یانون‌دیزاین (yanondesign@gmail.com) خواهد بود. این تصاویر که لازم است از کیفیت مناسب چاپ برخوردار باشند دربردارنده بازنمایی حجم کلی قلک، بازنمایی جانمایی آن در محیط، و بازنمایی نحوه تخلیه و کاربرد قلک هستند.

- دبیرخانه مسابقه اینترنتی ست و نیازی به تهیه اسناد چاپی یا ساخت مدل عینی از طرح‌ها نیست.

- شرکت‌کنندگان می‌بایست تا پیش از زمان پایان ثبت نام از طریق فرم موجود در ذیل همین فراخوان ثبت نام کرده و کد ثبت‌نام دریافت کرده باشند.

- شرکت کنندگان لازم است تا پیش از پایان مهلت ارسال آثار، طرح خود را به ایمیل یانون‌دیزاین (yanondesign@gmail.com ارسال نمایند.

- خیریه هنر ممکن است از هر کدام طرح‌های ارائه شده در آینده استفاده کند. هم‌چنین خیریه، در صورت توافق با هریک از مؤسسات خیریه دیگر، در راستای کمک به فرهنگ صدقه و انفاق در کشور ممکن است برخی از طرح‌های ارائه شده را در اختیار دیگر موسسات خیریه مردم‌نهاد قرار دهد.

هیئت داوران:

هیئت داوران این مسابقه متشکل از ۴ استاد دانشگاه یا هنرمند حرفه‌ای مرتبط و نماینده‌ی خیریه هنر خواهد بود.

اسامی هیئت داوران به زودی اعلام خواهد شد. (در حال رایزنی)

تقویم برگزاری:

- ثبت نام مسابقه از امروز یعنی ۲۰ دی‌ماه تا ۱ بهمن‌ماه یعنی ده روز ادامه خواهد داشت. (۹۲/۱۰/۲۰ تا ۹۲/۱۱/۱)

- مهلت ارسال آثار هم تا ۲۰ بهمن خواهد بود. یعنی یک ماه (۹۲/۱۰/۲۰ تا ۹۲/۱۱/۲۰)

- اگر خدا بخواهد اعلام نتایج و تقدیم جوایز را هم در حاشیه جلسه بیستم حلقه هنر که آخرین جلسه حلقه هنر در سال ۹۲ خواهد بود برگزار خواهیم کرد. ( ان‌شاالله ۹۲/۱۲/۱۴)

جوایز:

با وجود آن‌که خیریه هنر نهادی کاملا خیریه است اما به دلیل رسالت فرهنگ‌سازی خود جوایزی را به منظور تقدیر از دو اثر برتر مسابقه درنظرگرفته است:

- نفر اول :‌ مبلغ ۵ میلیون ریال (معادل ۵۰۰ هزار تومان)

- نفر دوم : مبلغ ۲ میلیون ریال (معادل ۲۰۰ هزار تومان)

هم‌چنین به تعدادی از طرح های برتر هدایایی به رسم یادبود اعطا خواهد شد .

ثبت‌نام در مسابقه

حامیان و هم کاران:

این مسابقه را با هم‌کاری و به درخواست خیریه هیئت محبین اهل‌بیت (ع) هنر ترتیب دادیم. 

خیریه محبین اهل بیت (ع) هنر این حرکت را در امتداد امور خیر و جزئی از آن می‌داند و صمیمانه تقاضا دارد تا هنرمندان و صاحبان ایده نیز در این امر خیر حضوری فعال داشته باشند..... خدا خیرتان بدهد.

 

راستی یانون‌دیزاین آمادگی خود را برای برگزاری مسابقات طراحی و هنر -با همین الگویی که در حال تعریف و عرضه‌ی آن هستیم- به طور مشترک با جریان‌ها، نهادها، استودیوهای طراحی و حتی اشخاص حقیقی علاقه‌مند اعلام می‌کند....

با ما مکاتبه کنید: yanondesign@gmail.com

 

اطلاعیه شماره ۱ / ۲۹ آذرماه

نظرات (۱۴)

 • مینا ذولفقاری
 • آیا امکان اعلام مسابقه ها به ایمیل هست؟ که ما در  اولین فرصت مطلع شویم...
  یانون‌دیزاین:
  اعلام نتایج مسابقه و اهدای جوایز در حاشیه جلسه آخر حلقه هنر سال ۹۲ یعنی ۲۱ اسفندماه خواهد بود و نتایج به برگزیدگان و شرکت‌کنندگان ایمیل هم خواهد شد.
  همین اطلاعیه هم امروز در یانون‌دیزاین منتشر می‌شود.
  ممنون از پیگیری شما

  سلم

  نتایج مسابقه کی اعلام می شه؟

  یانون‌دیزاین:
  اعلام نتایج مسابقه و اهدای جوایز در حاشیه جلسه آخر حلقه هنر سال ۹۲ یعنی ۲۱ اسفندماه خواهد بود و نتایج به برگزیدگان و شرکت‌کنندگان ایمیل هم خواهد شد.
  همین اطلاعیه هم امروز در یانون‌دیزاین منتشر می‌شود.
  ممنون از پیگیری شما
 • فرزین خاکی
 • سلام، اگر کارهای ارسالی به دست‏تون برسه به‏مون اعلام می‏کنید که کارمون رسیده یا این‏که باید امیدوار باشیم که در ارسال ایمیل مشکلی پیش نیومده؟!
  یانون‌دیزاین:
  بله پس از دریافت آثار ایمیل تاییدی به شرکت‌کنندگان ارسال می‌شود.
  سلام من به اشتباه E-Mail حاوی شماره مسابقه رو پاک کردم ...چطوری می تونم به شمارم دست پیدا کنم؟...

  ممنون
  یانون‌دیزاین:
  برای شما مجدد کد مربوطه فرستاده خواهد شد.

  امکان تمدید هست آیا؟؟

  یانون‌دیزاین:
  بله احتمالش هست و در صورت تمدید رسما اعلام خواهد شد. 
  اما دوستان تلاش کنید که کارها رو به مهلت اعلام شده برسونید
 • امیرعباس باقی
 • بازنمایی جانمایی آن در محیط یعنی چی؟
  لطفا توضیح بدین
  یانون‌دیزاین:
  منظور اینه که مشخص کنید جانمایی و نسبت این قلک رو در محیط چه طور دیدید؟ آیا روی میزی چیزی قرار می‌گیره یا روی دیواری یا پایه‌ای نصب می‌شه؟ آیا بخشی یا بستری رو کامل می‌کنه یا چیزی منفرده به لحاظ ساختاری؟
  خلاصه یک تصویر که نشون بده در محیط چه شکلی خواهد بود این طرح تون...
  سلام
  لطفا اعلام کنید که مهلت ثبت نام مسابقه تمدیدشده
  یه چیز قرمز بزرگ رو اون پوستر یک به ٤ بالا بزنید که تمدید شد

  یانون‌دیزاین:
  :-)  ممنون از مشاوره طراحانه 
  اون پوستر بالا در صورت تمدید مهلت ارسال که ۲۰ بهمن ماه خواهد بود تغییراتی می کنه. 
  الان همین که فرم باز هست برای ثبت‌نام به نظر  کافیه
 • علی اکبر بخشی
 • سلام
  فراخوان طراحی قلک در بخش فراخون شماره پانزدهم خبرنامه گرافیک یاقوت به آدرس زیر لینک شد.

  خدا قوت
  یانون‌دیزاین:
  یک دنیا ممنون. خدا قوت برای شما هم
  mamnooon  az hame doostan babate in ide va tarhe khobeshoon
  یانون‌دیزاین:
  خیلی خیلی ممنون

  خیلی طرح خوبیه.

  خدا خیرتون بده.

  یانون‌دیزاین:
  لطف دارین. کمک کنین در انتشار و اعلام شده به اطرافیان هنرمند تون. 
 • تجسمی نیوز
 • یانون‌دیزاین:
  یک دنیا ممنون
 • علی اکبر
 • دقیقا آقا/خانم احمدزاده نکته درستی رو اشاره کردید 
  نمازی که تبدیل به یک کار فرمی بشه ناخواسته میتونه موجب بی توجهی و دلسردی بشه 
  ولی همون نماز با فرم ثابت ظرفیت این رو داره که آنی به آنی تغییر کند  ( ما که نکردیم ولی میگن میشه ) 
  و اینکه برای خیرین محترم یک سطل با سوراخ بالاش و یک صندوق صدقات زیبا ( که من تا حالا ندیدم ولی شما یکیش رو فرض کنید ) فرقی نمیکنه بنظرم واقع بینانه نیست .

  و نکته آخر هم اینکه اگر حرف شما درست باشه خب باید به این فکر کرد که این صندوق ساده را چطور بایست طراحی کرد که برای مثال هزینه کمتری برای تولید داشته باشه

  و هزینه کمتری داشته باشه برای بانیان خیریه برای جمع آوری مبالغ
  صندوق صدقات پلاستیکی که پول سرش گیر میکنه و آخر که تموم میشه باید پاره ش کرد و با یه تاکسی تا خیریه مذکور رفت و برگشت ( آیا باشن آیا نباشن ) و یه صندوق جدید گرفت  (و داستان دوباره از اول )برای من هیچ جذابیتی نداشته و نداره 
  به همین علت هم هست که تنها صندوقی که به خونه ما راه داشته محک بوده ... چون میومدن خودشون جمع میکردن  (من حوصله رفتن تا سر کوچه رو هم برای کار خیر ندارم )
  ولی آیا خیریه ای جز محک ( حتی زنجیره امید هم صندوقش باید توسط خیرین جمع بشه )
  توانایی اینکارو داره؟
  راه حل چیه ؟
  مثلا میشه چیزی طراحی کرد که چند سال بمونه و فقط درش بازو بسته بشه ؟
  و پولها رو خیر محترم خودش بشمره و ( مقدارش رو کارت به کارت کنه ) دوباره بزاره کناری و از همین کنار گذاشته ها از اول صندوقش رو پر کنه ؟
   حجم و هزینه ای که دولت سالانه برای چاپ اسکناس میده رو در نظر بگیریم خود تبدیل این فرآیند به یک کار اینترنتی خیره 

  احتمالا همه اینها سؤالایی هست که کنار فرم تکراری ( بدون ارزشگذاری ) مطرح میشه که منجر به برگزاری مسابقه این دوستان میشه
  ببخشید که بخشی از حرفا ربطی به حرف شما نداشت شقشقه ای بود که در رفت .... 

 • احمدزاده
 • سلام. مسابقه خوب و جالبی است. فقط واقعا جملات زیر را قبول دارید؟!!!!! نکنه نماز هم در حال تکراری شدن باشه!!(البته خودم هم می دانم که مثال دقیق و عین به عینی نیست. خواستم بگم هر تکراری خسته کننده نیست وارزشمندی عمل را کم نمی کنه و رومون اثر بد!! نمی ذاره)
  کسی که می خواد صدقه بده به شکل جعبه اش نگاه می کنه؟!به نظرم یه سطل ساده در دار که سرش را سوراخ کرده هم جوابگوست! نیازی به این جملات اشتباه نیست. بله کودکان را ترغیب می کنه اما تازه احساس می کنم نباید زیاد به سمت بزرگترها بره چون ممکنه واسه هیجان اون جعبه پول بندازن نه ذات صدقه دادن!
  یعنی اینقدر جملات پایین اشتباه دارن که به شخصه از روش می تونم یه نقد یکی دو صفحه ای بنویسم.
  "خیلی‌هامان صدقه می‌دهیم و این کار را به صورت روزانه و مکرر هم انجام می‌دهیم. آیا همین تکرار ممکن نیست بعدها کمی بی‌تفاوت یا خسته‌مان کند؟ نکند یک‌نواختی موجود در صندوق‌های پس‌انداز خیر معمول، ارزش‌مندی این عمل را در ناخودآگاه ما کم کند!؟ حالا ما به کنار. کودکان ما که این روزها بیش‌تر هم از راه دیدن، چیز یاد می‌گیرند نکند تاثیرات ناخودآگاه طراحی این صندوق‌ها روی‌شان اثر بد بگذارد....." 
  یانون‌دیزاین:
  سلام
  جملاتی که فرمودین جمله چالشی و پرسشی هستند. اتفاقا همین پرسش این مسابقه رو ساخته. ما حکمی نمی‌دیم اما با طرح این پرسش به سراغ طراحی می‌ریم. می دونین اصولا اگر پرسشی نباشه طراحی هم به مثابه پاسخ به پرسش اصلا نیاز نیست. سطل سوراخ داری که...... خلاصه ما رو در مقام مطرح کننده پرسش قبول کنید. ما بیانیه صادر نکردیم. مسابقه برگزار کردیم...... 
  ممنون 

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی