یانون دیزاین ... yanondesign

نگاهی روزانه به طراحی و هنر
نشریه‌ی ‌الکترونیکی روزانه؛ جسـتاری در هـنر و طـراحی
مشترک روزنامه یانون‌دیزاین شوید
پس از تکمیل فرآیند ثبت نام، ایمیل دریافتی را تایید نمایید.
تبلیغات

دوباره یانون‌دیزاین

قریب به نه ماه از آخرین پست انتشاری یانون‌دیزاین می‌گذرد! و دقیق‌تر قریب به یک سال از کم فعالیت‌ شدن و خسته‌ شدن یانون‌دیزاین!

یانون‌دیزاین تا پیش از این یک سال، با جامعه بزرگ و علاقه‌مندی از حوزه طراحی ، معماری و هنر آمیخته شده بود. خیلی‌ها در سال‌های ۸۶ که فقط به فرستادن ایمیل‌های گاه‌به‌گاه دیزاین به صندوق ایمیلی معدودی از دوستان ورودی ۸۵ دانش‌گاه هنرم مشغول بودم تا همین آغاز سال ۹۶ ، کم کم روزانه با ایمیل روزنامه یانون‌دیزاین، سیر اینترنتی خودشان در جهان هنر و طراحی را شروع می‌کردند. خیلی‌ها ابراز لطف فراوانی را در این سال‌ها به تیم فعال یانون‌دیزاین ابراز کرده‌اند و همین خیلی‌ها و بسیاری که منتقدانه و تیزبین همیشه ما را مدنظر داشتند، عمده انرژی و انگیزه پیش‌برد حرکت یانون‌دیزاین بودند. 

واقعیت آن است که مسائلی شخصی برای یک‌سالی این حرکت را متوقف کرد... اما عمده انگیزه‌ای که این سال‌ها پشت یانون‌دیزاین بود و اتفاقات خوبی که پیرامون آن در سال‌های گذشته افتاده بود مانع آن می‌شد که به کل یانون‌دیزاین را فراموش کنیم....

ما به امید خدا از امروز یعنی ابتدای اردی‌بهشت ۹۷ دوباره با انگیزه شروع خواهیم کرد. با هم از جهان هنر و طراحی خواهیم دید.... روزانه و پابه‌پای تحولاتی که در پیرامون‌ ماست.

Concrete Lace by Doreen Westphal at Maison & Objet

جمعه, ۱۴ بهمن ۱۳۹۰، ۱۰:۳۴ ق.ظ

برخی از کارها که در یانون‌دیزاین می بینیم، نه لزوما به خاطر خودشون که به خاطر ایده هاییه که به ذهن متبادر می کنن.
مثلا این کار جالب ، به زعم من فرم‌پردازی چندان جالبی نداره اما الگویی برای جداره‌سازی های خیلی متفاوت و خوبیه که به نظرم در معماری ما می تونه نقش مهمی بازی کنه.
نگاره ها و موتیف های خودمون رو تصور کنین که دوربرشدن و آویز شدند و جداره های شفاف و سبک جداکننده رو شکل دادند و تازه یه مرحله جلوتر در دو الگوی ثابت و متحرک به فضاهای بی روح این روزهای معماری ما، روح و نوایی می دن...

Concrete Lace by Doreen Westphal at Maison & Objet
One of the stand-out pieces at Maison & Objet for me was Doreen Westphal’s concrete lace curtain. Not only visually stunning, it plays with our conception of gravity, delicately suspending something we perceive to be very heavy in mid-air. The design is based on an old lace pattern from Belgium, which Doreen translates into a digital file. From this she creates a mold using plexiglass and silicone. She then lays the wire or ribbon into the mold (which takes half a day in itself) and pours the concrete. The concrete is a special mix called Quantz by G.Tech which hardens in 3-4 days. Once hardened, the mold can be removed and the lace curtain is complete.
Concrete Lace by Doreen Westphal at Maison & Objet
Our trip to Paris for Maison & Objet 2012 was supported in part by Airbnb.com.

نظرات (۳)

خیلی بی راه نمی گن @dee07918ec1de26ff3d01a8ce5ecfd7a:disqus .
اما به نظرم دو تا نکته هست در مورد این طور جداره سازی ها.
ارزش‌های این ها وقتی می تونه بروز کنه که در فضاسازی هایی با تناسب‌های انسانی استفاده بشن برای همین کم‌تر به این فکر می کنم که در نماهای ساختمون های این روزها که معمولا چند و چندین طبقه هستن به کار برن. و البته ساخت و دوام شون هم باید مورد نظر باشه.
در عین حال این دوربری ها به طور کل در مورد سایر الگوهایی که دوربری هستند نه حجم سازی، در کنار خوبی هاش نوعی بی روحی هم داره. نگاره ها از ملاحت می افتند معمولا و در چنین کاری که با بتن و یا بتن پلاستیک ساخته شدند هم نمی شه ضخامت ها رو به حداقلی قابل تحمل رسوند تا ملیح بشه کمی....
راستی در ایران دیدین اجرای نماهایی این الگویی رو؟ آدرس بدین بهمون.
اگه این همه تاثیرات مثبت داره فکر کنم تاثیرات منفیش قابل بخشش باشه ها مهندس!!!!
شاید دوامش رو بشه مورد نقد قرار داد مثلا طرح بالا رو باید آسه باهاش رفتار کرد فکر کن بچه های کوچولو چه لذتی ببرن و شاید تکلیفش رو مشخص کنن!اینکه جداره قابل تکیه ای هم نیست از یه جهاتی اشکال محسوب شه شاید!
من خیلی بنا دیدم که نمای ساختمونشون رو با این فکر ایده پردازی کردن. این جداره دارای خصوصیات فیزیکی و روانی شفافیت،سبکی، حس نوستالژیک(فرم هایی که مارو یاد گذشتمون میندازن)/درک نور و خیلی ویژگی های دیگری که مطمئنم هممون چه با حضور در فضای داخلی جداره که تنها تأثیرات فرمی آن را می بینیم، چه از بیرون جداره که کلیتی از آن می بینیم، در هر دو حالت تأثیرات مثبتی رومون میذاره.حالا به نظرتون این نوع جداره سازی چه تأثیارات منفی می تواند داشته باشد؟  

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی