یانون دیزاین ... yanondesign

نگاهی روزانه به طراحی و هنر
نشریه‌ی ‌الکترونیکی روزانه؛ جسـتاری در هـنر و طـراحی
مشترک روزنامه یانون‌دیزاین شوید
پس از تکمیل فرآیند ثبت نام، ایمیل دریافتی را تایید نمایید.
تبلیغات

دوباره یانون‌دیزاین

قریب به نه ماه از آخرین پست انتشاری یانون‌دیزاین می‌گذرد! و دقیق‌تر قریب به یک سال از کم فعالیت‌ شدن و خسته‌ شدن یانون‌دیزاین!

یانون‌دیزاین تا پیش از این یک سال، با جامعه بزرگ و علاقه‌مندی از حوزه طراحی ، معماری و هنر آمیخته شده بود. خیلی‌ها در سال‌های ۸۶ که فقط به فرستادن ایمیل‌های گاه‌به‌گاه دیزاین به صندوق ایمیلی معدودی از دوستان ورودی ۸۵ دانش‌گاه هنرم مشغول بودم تا همین آغاز سال ۹۶ ، کم کم روزانه با ایمیل روزنامه یانون‌دیزاین، سیر اینترنتی خودشان در جهان هنر و طراحی را شروع می‌کردند. خیلی‌ها ابراز لطف فراوانی را در این سال‌ها به تیم فعال یانون‌دیزاین ابراز کرده‌اند و همین خیلی‌ها و بسیاری که منتقدانه و تیزبین همیشه ما را مدنظر داشتند، عمده انرژی و انگیزه پیش‌برد حرکت یانون‌دیزاین بودند. 

واقعیت آن است که مسائلی شخصی برای یک‌سالی این حرکت را متوقف کرد... اما عمده انگیزه‌ای که این سال‌ها پشت یانون‌دیزاین بود و اتفاقات خوبی که پیرامون آن در سال‌های گذشته افتاده بود مانع آن می‌شد که به کل یانون‌دیزاین را فراموش کنیم....

ما به امید خدا از امروز یعنی ابتدای اردی‌بهشت ۹۷ دوباره با انگیزه شروع خواهیم کرد. با هم از جهان هنر و طراحی خواهیم دید.... روزانه و پابه‌پای تحولاتی که در پیرامون‌ ماست.

photographs capture town stained red by hungary's 2010 toxic waste spill

شنبه, ۲۴ تیر ۱۳۹۱، ۰۲:۵۹ ب.ظ

روستایی داریم در همین ایران خودمون به نام ماسوله که شما هم می شناسین. این روستا به خاطر خاک سرخ بسترش هویتی خاص پیدا کرده  و الان چندسالی هم هست که به مکانی توریستی و جاذب گردشگر بدل شده. اصولا طبیعت شاید خودش همواره عنصر هویت ساز رو در اختیار ما بگذاره؛ کافیه ما به اون اجازه بروز بدیم. و از بین ش نبریم.
این چقدر زیباست .... اما!

اما در این کار، با چیزی متفاوت و حتی متضاد روبه‌رو هستیم. نشت آلودگی‌های سمی در مجارستان 2010 که منجر به کشته شدن نه نفر و مریضی و آسیب هزاران نفر و تخریب سنگینی در طبیعت می شه، این بار عنصری هویت ساز و یکی کننده در این شهر پدید آورده. خطی قرمز که گاهی تا ارتفاع دو متر بالا آمده و شهر رو از پایین به طور یک پارچه مریض کرده....


'the line' by palíndromo mészáros
spanish photographer palíndromo mészáros has created a series entitled 'the line'. the project chronicles the aftermath of a 2010 toxic waste spill in western hungary, killing nine people and forcing the evacuation of thousands, through a compendium of images demonstrating the material staining areas of the village red.
the work does not focus so much on the people affected but more the noxious byproduct scarring the town's landscape.
without using any photo manipulation, it documents trees, homes and buildings blemished with a scarlet hue reaching up to two meters high.

the series documents the village stained red from a poisonous aluminum byproduct that killed 9 people when spilled in 2010
the event was widely considered the biggest  in hungarian history, where around 1 million cubic meters of the alumina
sludge was released after the burst of the retaining wall in one of the reservoirs, used for the accumulation of rubbish from an aluminum company. the thick, highly alkaline substance contains heavy metals, such as lead, and is slightly radioactive which has a caustic effect on skin causing a burning effect.

the hungarian village is permanently marked with a scarlet hue
meszaros comments with his thoughts on the opus:
'I always want to know what remains when the news is no longer 'new' anymore, the story gets forgotten by the media.
an approach different from this traditional one seemed very natural to me. these photos have been taken six months after the accident when the silence takes the place of the headlines and just 'the line' is left'.

the series focuses on a landscape scarred by disaster

the disaster was widely considered the biggest disaster in hungarian history

1 million cubic meters of the alumina sludge was released after the burst of the retaining wall in one of the reservoirs used for the accumulation of rubbish from an aluminum company

the spill killed nine people and displaced thousands


نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی