یانون دیزاین ... yanondesign

نگاهی روزانه به طراحی و هنر
نشریه‌ی ‌الکترونیکی روزانه؛ جسـتاری در هـنر و طـراحی
مشترک روزنامه یانون‌دیزاین شوید
پس از تکمیل فرآیند ثبت نام، ایمیل دریافتی را تایید نمایید.
تبلیغات

بلا رُبا

نعل اسب به آهن‌ربای U شکل نزدیک می‌شد؛ نزدیک و نزدیک‌تر.
آهن‌ربای U شکل گفت، دور شو! نزدیک نیا! نمی‌خواهم ببینمت! اما نعل اسب هم‌چنان پیش می‌آمد. نعل اسب به آهن‌ربای U شکل که رسید٬ آرام گرفت؛ و از حرکت بازایستاد. آهن‌ربا از نعل اسب پرسید: دوستم داری؟
نعل اسب پاسخ داد: معلوم نیست؟! آهن‌ربا گفت: پس خودت را آماده کن!
نعل اسب: برای چه؟!
دستی نعل اسب را جدا کرد؛ و برد. در حالی که نعل اسب ناباورانه آهن‌ربا را نگاه می‌کرد، صدای برخورد اجسامی سخت با سطح آهنی کوچک و U شکلی به گوش می‌رسید.

مجموعه «پوسترهای عاشورایی با نگاهی در خوش‌نویسی سنتی» اثر فاطمه مرتضایی، پس از ارایه در سومین جلسه حلقه هنر، با حضور هنر‌مند و کارشناسان حلقه هنر تحلیل و بررسی شد که می‌توانید مشروح این بررسی را در وب‌سایت رسمی حلقه هنر در این‌جا مطالعه کنید.

به شخصه تا پیش از برگزاری این جلسه و نشنیدن توضیحات هنرمند و تحلیل‌گران، مجموعه این پوسترها را -که پراکنده برخی را دیده بودم- یک تلاش هدف‌مند و منسجم و برخوردار از مطالعات روش‌مند بر ظرفیت‌های گرافیکی متنوع خط سنتی نمی‌دانستم. مجموعه پیش‌ رو یک بازتعریف و به کارگیری هدف‌مند این ظرفیت‌ها در بازنمود حماسه کربلاست که توسط فاطمه مرتضایی پیاده شده است.

هنرمند توضیحات مفصلی در جلسه تحلیل اثرش از نقطه شروع کارها و پشت‌زمینه‌های تکنیکی و معرفتی آن‌ها ارائه می‌دهد که در متن حلقه تحلیل اثر . اما در حاشیه نشر کارها تنها میگوید:

موضوع این مجموعه، به تصویر کشیدن شخصیت‌های عاشورایی است. که شروع به کارآن، با سفارش هیئت محبین هنر بود. خط (به عنوان برترین هنر اسلامی) مهم‌ترین عنصر در پرداخت این مجموعه پوستر است.

[ طرح انتخاب شده از : حلقه هنر ]

نظرات (۳)

سلام و ممنون .خیلی زیبا بود.
واقعا کارشون احسنت داره...
احسنت خانم فاطمه مرتضایی

سلام

بسیار زیبا و دلنشین

سپاس

ممنون از خانم مرتضایی
کاری به نقدهای تخصصی هنر ندارم
چندتا از کارها ولی در دل خوب می نشینند.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی