یانون دیزاین ... yanondesign

نگاهی روزانه به طراحی و هنر
نشریه‌ی ‌الکترونیکی روزانه؛ جسـتاری در هـنر و طـراحی
مشترک روزنامه یانون‌دیزاین شوید
پس از تکمیل فرآیند ثبت نام، ایمیل دریافتی را تایید نمایید.
تبلیغات

دوباره یانون‌دیزاین

قریب به نه ماه از آخرین پست انتشاری یانون‌دیزاین می‌گذرد! و دقیق‌تر قریب به یک سال از کم فعالیت‌ شدن و خسته‌ شدن یانون‌دیزاین!

یانون‌دیزاین تا پیش از این یک سال، با جامعه بزرگ و علاقه‌مندی از حوزه طراحی ، معماری و هنر آمیخته شده بود. خیلی‌ها در سال‌های ۸۶ که فقط به فرستادن ایمیل‌های گاه‌به‌گاه دیزاین به صندوق ایمیلی معدودی از دوستان ورودی ۸۵ دانش‌گاه هنرم مشغول بودم تا همین آغاز سال ۹۶ ، کم کم روزانه با ایمیل روزنامه یانون‌دیزاین، سیر اینترنتی خودشان در جهان هنر و طراحی را شروع می‌کردند. خیلی‌ها ابراز لطف فراوانی را در این سال‌ها به تیم فعال یانون‌دیزاین ابراز کرده‌اند و همین خیلی‌ها و بسیاری که منتقدانه و تیزبین همیشه ما را مدنظر داشتند، عمده انرژی و انگیزه پیش‌برد حرکت یانون‌دیزاین بودند. 

واقعیت آن است که مسائلی شخصی برای یک‌سالی این حرکت را متوقف کرد... اما عمده انگیزه‌ای که این سال‌ها پشت یانون‌دیزاین بود و اتفاقات خوبی که پیرامون آن در سال‌های گذشته افتاده بود مانع آن می‌شد که به کل یانون‌دیزاین را فراموش کنیم....

ما به امید خدا از امروز یعنی ابتدای اردی‌بهشت ۹۷ دوباره با انگیزه شروع خواهیم کرد. با هم از جهان هنر و طراحی خواهیم دید.... روزانه و پابه‌پای تحولاتی که در پیرامون‌ ماست.

jaume plensa at the yorkshire sculpture park

شنبه, ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۱، ۱۰:۰۰ ق.ظ

مدتی بود می خواستم این طرح ها  رو از  jaume plensa  بگذارم و به خصوص ایده ساخت حجم با استفاده از شبکه دوربرشده ی کلمات و حروف رو مطرح کنم. خط ما منظورم خط عربی-فارسی ما و به خصوص خطاطی های ما خیلی خیلی ظرفیت بیشتری هم برای این کار داره. مثلا الگوهای سیاه مشق که ما در خطاطی داریم به نوعی تشکیل شبکه هایی کامل از حروف رو می دن که به راحتی می شه با اون ها فرم‌هایی کامل در سه بعد خلق کرد.

به نظر چنین طرح هایی می تونه (البته تاکید می کنم روی امکان نه این که بگم حتما می شه) به شکوه طرح هایی قدیمی باشه. حجم‌هایی که در عین حجم بودن خط و نوشتار و کلام هم هستند و برخوردار از رازگونه‌گی به طوری که گاهی ممکنه تا سال‌ها ظرفیت کشف رمز و راز در اون ها باشه


'irma' by jaume plensa at the yorkshire sculpture park in wakefield, england
image courtesy YSP / © jonty wilde
barcelona-born contemporary artist and sculptor jaume plensa is currently showing his first major UK exhibition at the yorkshire sculpture park in wakefield, england. exhibited in the underground gallery as well as the surrounding outdoor landscape, the collection of sculptures and drawings consists of both recent and new works that encourages its viewers to explore the art in a tactile and sensorial manner.
formally drawing heavily from the human figure, the large-scale sculptures are often conceived as transparent structures that blend in with the context of the local landscape. 'house of knowledge' is a central outdoor piece that utilizes steel letters to build a large human body, transforming the sculpture into architecture in which visitors can step in to. many of the work incorporate light, sound and text elements to illustrate the notion of space in an immersive fashion.

'nuria' and 'irma' by jaume plensa
image courtesy YSP / © jonty wilde

'house of knowledge' with a view of 'nuria' and 'irma' by jaume plensa
image courtesy YSP / © jonty wilde

detail of 'house of knowledge' by jaume plensa
image courtesy daniel hall

'spiegal' by jaume plensa
image courtesy YSP / © jonty wilde

'yorkshire souls I, II and III' by jaume plensa
image courtesy YSP / © jonty wilde

'heart of trees' by jaume plensa
image courtesy YSP / © jonty wilde

'la llarga nit' by jaume plensa
image courtesy YSP / © jonty wilde

view of 'spiegal' at night
image courtesy YSP / © jonty wilde

jaume plensa with 'kneeling shadow'
image courtesy YSP / © lorne campbell/guzelian

نظرات (۲)

ساخت این آدمای توو خالی با ظاهری از حروف ، قطعاً حرفی جالب داره برای گفتن!
سلام
با دیدن عکس دو تا مونده به آخر
یاد کاراکتر امضای علی حاجی تو کاراش افتادم
:)

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی